Czym jest i jak przygotować się do skoku tandemowego?

Czym jest i jak przygotować się do skoku tandemowego?

62 views
0

Wiele osób ma marzenie z dzieciństwa dotyczące latania. Dzisiejsze możliwości dają szanse na spełnienie tego marzenia. Chodzi o skoki spadochronowe. Wykonywane samodzielnie lub w tandemie, przy wsparciu doświadczonego instruktora. Jeśli chodzi o przygotowanie, to skoki tandemowe wymagają znacznie mniej pracy i wysiłku, niż te wykonywane samodzielnie.

Czym są skoki tandemowe?

Skoki tandemowe pozwalają ulecieć choć przez chwilę dla wszystkich tych, którzy nie mają ku temu stosownego wieloletniego przygotowania. Skok tandemowy jest skokiem w asyście doświadczonego instruktora na jednej uprzęży oraz z jednym spadochronem. Wykonywanie wszystkich czynności w czasie skoku należy do instruktora. Dlatego bardzo ważna jest współpraca pomiędzy nim, a skoczkiem, aby skok był przyjemnością, ale przede wszystkim odbył się z zachowaniem wszystkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa. Wiele osób przed takim skokiem obawia się, że spadochron może nie być w stanie utrzymać ciężaru dwóch osób. Otóż nie ma powodu do obaw, bowiem skok w tandemie odbywa się przy dodatkowych zabezpieczeniach, minimalizujących niemal do zera ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

Jak należy się przygotować do skoku w tandemie?

Przed podejściem do skoku tandemowego nie są potrzebne jakieś wielkie przygotowania. Wszystko, co powinna wiedzieć skacząca osoba zostaje jej w odpowiednim momencie przekazane przez instruktora, z którym będzie ona odbywała swój skok. W takim przypadku nie ma również konieczności wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia (choć oczywiście jeśli osoba skacząca ma taką wolę, może takie ubezpieczenie zorganizować sobie na własną rękę). W tandemach, w przeciwieństwie do skoków indywidualnych nie ma konieczności przechodzenia przez szereg specjalistycznych badań – wystarczą te ogólne, odpowiadające na pytanie, czy nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania uniemożliwiające skoczkowi odbycie skoku w tandemie z instruktorem. Warto pamiętać, że niezależnie od rodzaju skoku, podejść mogą do niego osoby jedynie całkowicie trzeźwe, co zostanie w odpowiedni sposób skontrolowane jeszcze przed udaniem się na pokład samolotu. Po badaniach i podpisaniu zgodny wystarczy przygotować się jedynie na niezapomniane doznania, gdyż cały niezbędny sprzęt do skoku, skoczek tandemowy otrzyma tuż po przybyciu w wyznaczone miejsce.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia