Uczulenie na biżuterię – pomocy!

Uczulenie na biżuterię – pomocy!

0

Zdumiewać może fakt, że aż dla 15% wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej kontakt z tanią, niecertyfikowaną biżuterią kończy się wystąpieniem ostrej reakcji alergicznej. Długotrwały kontakt wrażliwej skóry z przedmiotami zawierającymi w swoim składzie duże stężenie niklu może poskutkować wystąpieniem nieestetycznych plam, pęknięć i suchości naskórka, pokrzywki, zaczerwienienia, co w efekcie może skonczyć się zapaleniem skóry. Jak radzić sobie z przykrymi dolegliwościami?

Z czego wynika uczulenie na biżuterię?

Uczulenie na biżuterię, a dokładniej na nikiel, to wynik reakcji układu immunologicznego, który błędnie klasyfikuje nikiel jako czynnik niebezpieczny. Wykwity pojawiające się na skórze to oznaka walki organizmu z pierwiastkiem „zagrażającym” naszemu zdrowiu. Lekarze nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną takich nieprawidłowości.

Czego unikać?

Nikiel jest pierwiastkiem rozpowszechnionym w naszym otoczeniu na szeroką skalę. Ze względu na ponadprzeciętne właściwości antykorozyjne, wysoką trwałość i odporność na urazy mechaniczne oraz stosunkowo łatwą obróbkę, nikiel jest dodawany do stopów stali nierdzewnej. W efekcie większość przedmiotów, którymi na co dzień się otaczamy, zawiera w swoim składzie nikiel w dawce, która może zaszkodzić osobom nadwrażliwym. Zagrożeniem dla alergików jest więc nie tylko tania biżuteria, ale również sztućce, sprzęt AGD, monety, guziki, oprawki okularów, suwaki i wiele innych przedmiotów codziennego użytku.

Powiedz STOP alergii

Całkowite wyeliminowanie niklu z życia jest niemożliwe. Aby zredukować dolegliwości związane z alergią do minimum, warto stosować odpowiednie preparaty barierowe, które tworzą na skórze cienki film. Dzięki ochronnej warstwie szkodliwe jony nie wnikają do skóry i nie podrażniają jej. Więcej fachowych informacji na temat alergii niklowej znajdziesz na stronie alergiananikiel.pl.