Żarówki LED w aucie, gdzie można zamontować?

Żarówki LED w aucie, gdzie można zamontować?

0

Coraz częściej producenci montują w samochodach oświetlenie bazujące na lampach LED. Tego typu rozwiązanie z powodzeniem zastępuje stosowane wcześniej w reflektorach żarówki halogenowe czy lampy wyładowcze. Podobnie jest z pozostałym oświetleniem zewnętrznym auta, gdzie żarówki LED zastępują wszystkie inne. Często są one również stosowane w oświetleniu wewnętrznym samochodu. I raczej nikogo to nie dziwi, ponieważ oświetlenie bazujące na modułach LED niesie ze sobą wiele korzyści. Jakich dokładnie?

 

Żarówki LED i reflektory przednie

Reflektory samochodowe mają przede wszystkim ułatwić poruszanie się pojazdem po zmroku. Widoczność, jaką są w stanie nam zapewnić, zależy zarówno od konstrukcji samego reflektora, jak i od źródła światła, jakie zostało w nim zastosowane. Lampy LED są obecnie jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań w tym zakresie. Niestety możemy z nich korzystać na razie tylko wtedy, gdy są one fabrycznie zamontowane do naszego samochodu.

Na rynku znaleźć można oczywiście żarówki LED, które są odpowiednikami żarówek halogenowych (tzw. retrofity). I potencjalnie można je zamontować w samochodzie z reflektorami halogenowymi. Takie rozwiązanie jest jednak nielegalne, nawet jeśli wybierzemy żarówki LED dobrej jakości, które zostały przez producenta dostosowane do konstrukcji reflektora dedykowanego pod żarówki halogenowe. Za wszystko odpowiadają regulacje prawne i brak homologacji żarówek LED do stosowania w reflektorach halogenowych.

Rozwiązaniem może być kompleksowa wymiana reflektorów na takie, które współpracują z oświetleniem LED. Przy czym muszą one posiadać homologację do zastosowania z danym pojazdem. Warto zaznaczyć, że oświetlenie LED można legalnie zamontować jako światła do jazdy dziennej. W sprzedaży dostępne są gotowe zestawy tego typu produktów (zob. więcej na iParts.pl). Takie oświetlenie trzeba jednak zainstalować zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Światła tylne a żarówki LED

Lampy LED znajdują również zastosowanie w przypadku pozostałych źródeł oświetlenia samochodu, zarówno kierunkowskazów, jak i oświetlenia tylnego, czyli głównie świateł stopu, pozycyjnych czy cofania. Przy czym używanie diod LED jako trzeciego światła stopu jest praktyką, która ma już bardzo długą tradycję. Takie oświetlenie jest nie tylko o wiele bardziej widoczne niż w przypadku świateł stop bazujących jedynie na standardowych żarówkach, ale również bardzo szybko się załącza, co daje kierowcy poruszającemu się za nami więcej czasu na wyhamowanie.

Żarówki LED do oświetlenia wewnętrznego auta

Oświetlenie wewnętrzne auta również może być zaopatrzone w żarówki LED. W tym przypadku nie musimy obawiać się mandatu. Oświetlenie wewnątrz auta można w każdej chwili zmieniać na energooszczędne LED-y. Dotyczy to zarówno lamp podsufitek, jak i tych znajdujących się przy lusterku wstecznym, pod deską rozdzielczą, w drzwiach bocznych czy oświetlenie schowka lub bagażnika. Praktycznie wszystkie stosowane w tych miejscach tradycyjne żarówki mają swoje odpowiedniki LED.