Centrum leczenia endometriozy – jak wygląda leczenie?

Centrum leczenia endometriozy – jak wygląda leczenie?

0

Endometrioza jak leczyć – warto zadać sobie to pytanie możliwie jak najwcześniej, by mieć świadomość tego, że leczenie w początkowym stadium choroby nie musi być inwazyjne. Wciąż jednak jest to dość tajemnicza dolegliwość, o której wiele kobiet dowiaduje się w momencie, gdy już na nią cierpi.

Endometrioza szyjki macicy – co warto wiedzieć?

Endometrioza szyjki macicy jest dolegliwością, która atakuje organizm zarówno pod względem hormonalnym, jak i immunologicznym. Jej ofiarą padają najczęściej kobiety będące w wieku rozrodczym, a zdecydowanie rzadziej te, które nie miały jeszcze okresu, bądź też przeszły menopauzę. Endometrioza polega na narastaniu komórek tkanki śluzówki poza macicą w różnych organach, przez co tworzą się na nich torbiele, bądź guzy.

Torbiele czy też narośla, mogą powodować w najlżejszym przypadku ból, a w cięższym niepłodność, a także mogą ich narastaniu towarzyszyć jeszcze inne dolegliwości. Przeważnie narastają w brzuchu, w tym w jajnikach, w jajowodach, a także w przestrzeni pomiędzy pochwą a odbytnicą, bądź też w otrzewnej miednicy.

Centrum leczenia endometriozy – co oferuje?

Jeśli już istnieje podejrzenie, że kobieta może chorować na endometriozę, warto udać się wówczas do centrum leczenia endometriozy. W takiej placówce można liczyć zarówno na kompleksową diagnostykę, jak też na leczenie choroby, w tym na chirurgię ginekologiczną. Jest to najlepsze miejsce, jeśli chora pragnie mieć możliwie najlepszą opiekę ginekologiczną, chirurgiczną, a także mieć łatwy kontakt z dietetykiem, psychologiem, seksuologiem, czy fizjoterapeutą.

Endometrioza szyjki macicy – przebieg leczenia

Endometrioza jak leczyć – otóż leczenie endometriozy szyjki macicy może przebiegać dwojako. Przede wszystkim w lżejszych przypadkach może być zastosowane leczenie farmakologiczne. Dzięki dobraniu właściwych leków można zmniejszyć dolegliwości bólowe. Środki farmakologiczne dobiera się pod kątem zaawansowania choroby, stopnia nasilania się odczuwanego cierpienia, a także ogólnego stanu zdrowia. Może być tak, że u niektórych kobiet takie leczenie w pełni wystarczy.

Najczęściej jednak trzeba liczyć się z tym, że niezbędne będzie leczenie zabiegowe, w wyniku którego będzie można usunąć narośla i inne zmiany endometrialne. Niezawodnym zabiegiem jest operacja laparoskopowa – dzięki niej można dokładnie pozbyć się zmienionych tkanek w sposób mało inwazyjny.