Złamania kości są jednymi z częściej występujących urazów ciała. Mogą dotknąć każdego – bez względu na wiek czy prowadzony styl życia. Proces gojenia się złamań jest skomplikowanym mechanizmem, w którym organizm mobilizuje wszystkie swoje zasoby, aby odbudować uszkodzoną strukturę. To naturalny i nieunikniony etap regeneracji, który może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, wpływając w znaczący sposób na jakość życia pacjenta. Istnieją jednak pewne sposoby na przyspieszenie procesu gojenia się złamań, przynosząc szybszy powrót do pełnej sprawności, ulgę w bólu i zmniejszenie ryzyka powikłań. Podpowiadamy, jakie metody i czynniki mogą stanowić wsparcie dla kości w procesie regeneracji.
Co wpływa na czas trwania procesu gojenia się złamań?
Złamania kości różnią się od siebie pod względem rodzaju i stopnia uszkodzenia. Kość może ulec jedynie drobnemu pęknięciu lub zostać poważnie uszkodzona, co wpływa na czas, jaki jest niezbędny do jej całkowitego zrostu. W przypadku złamań otwartych dodatkowe obciążenie mogą stanowić infekcje lub ubytki tkanki kostnej. Warto też zwrócić uwagę na takie czynniki, jak: palenie tytoniu, otyłość, cukrzycę czy schorzenia związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby i zaburzeniami hormonalnymi – mogą spowolnić proces regeneracji kości. Dlatego wybór odpowiedniej metody wspomagającej leczenie zależy od indywidualnych okoliczności, uwzględniających zarówno charakter urazu, jak i współistniejące problemy zdrowotne. Współczesna medycyna oferuje jednak zaawansowane terapie, które mogą znacząco przyspieszyć proces regeneracji.
Osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste
W przypadku kontuzji, złamań i spowolnionego zrostu kości bardzo często stosowanym rozwiązaniem w ortopedii są terapie z wykorzystaniem czynników wzrostu. Ich duże stężenie jest zawarte w osoczu bogatopłytkowym, które pobudza komórki macierzyste do regeneracji. Zabieg stanowi prostą i mało inwazyjną procedurę (pobranie i podanie pacjentowi materiału w formie iniekcji), która nie powoduje efektów ubocznych i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Podobnie jest w przypadku terapii komórkami macierzystymi – procedura polega na pozyskaniu tych komórek na drodze liposukcji, a następnie przeszczepieniu ich w chore miejsce. To działanie pozwala na uzyskanie ogromnej ilości komórek macierzystych, które wykazują bardzo silne właściwości regeneracyjne zarówno w odniesieniu do tkanki chrzęstnej, jak i kostnej. Często obydwie metody są wykorzystywane równolegle, bo komórki macierzyste można stymulować do większej aktywności właśnie poprzez jednoczesne podanie czynników wzrostu zawartych w osoczu.
Ultradźwięki w walce ze złamaniami
Jednym ze skuteczniejszych sposobów przyspieszania procesu gojenia złamań jest całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna terapia ultradźwiękowa. Wykonuje się ją przy pomocy innowacyjnego systemu ultradźwiękowego, wyposażonego w aparat, który należy przykładać do obszaru złamanej kości na ok. 20 minut dziennie przez kilka tygodni lub miesięcy. Metoda działa poprzez stymulację procesów metabolicznych w tkankach za pomocą fali ultradźwiękowej o niskiej intensywności. Fale przenikają przez tkanki, wspierając procesy naprawcze, regeneracyjne oraz gojenie uszkodzeń. Terapia wpływa również na produkcję czynników wzrostu i cytokin, co dodatkowo przyspiesza regenerację. Dzięki temu, że to nieinwazyjna i bezbolesna metoda leczenia, znajduje zastosowanie u osób w różnym wieku oraz z różnorodnymi schorzeniami. Często uzupełnia tradycyjne metody leczenia, takie jak fizykoterapia czy zabiegi chirurgiczne. Doskonale sprawdza się w leczeniu złamań kości piszczelowej, udowej oraz innych kości, a także w przypadkach braku zrostów, gdzie proces gojenia przebiega nieprawidłowo.
Czy dieta może pomóc przy zroście kości?
Prawidłowe zrastanie kości wymaga obecności odpowiednich witamin i mikroelementów, które odgrywają kluczową rolę w budowie i regeneracji kośćca. Poziom tych składników można wspierać, stosując preparaty witaminowe wspomagające proces zrostu kostnego. Istotnym elementem wspomagającym gojenie jest także odpowiednia dieta. W jadłospisie warto uwzględnić produkty bogate w wapń, fosfor, magnez, witaminę D3, witaminę K oraz białko. Kompleksowa dieta wspierająca regenerację kości powinna obejmować: przetwory mleczne, ryby, jaja, mięso, warzywa, orzechy i nasiona, a także produkty z pełnego ziarna. W tym czasie należy natomiast unikać spożywania soli, kofeiny, napojów alkoholowych oraz ograniczyć palenie tytoniu.
Masz do czynienia z przedłużającym się procesem gojenia po złamaniu? Zapraszamy na konsultacje do Wysokospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej Ortodentika w Łukowie https://www.ortodentika.pl/. Nasi specjaliści służą swoją radą i pomocą w przypadku zabiegów z wykorzystaniem PRP, komórek macierzystych i ultradźwięków.