Czego unikać w codziennej diecie?

Czego unikać w codziennej diecie?

0

Codzienna dieta i posiłki powinny być oparte o piramidę żywienia. Piramida wskazuje jasno, jakie produkty powinny stanowić podstawę codziennych posiłków, po co warto sięgać kilka razy w tygodniu, a jakich produktów należy unikać.

Dlaczego warto zmniejszać ilość spożywanych cukrów?

Nie ma wątpliwości, że zdecydowana większość cukrów w produktach dostępnych w sklepach skupiona jest wokół słodyczy. Niewielkie ilości słodkości nie zaszkodzą, jeśli jednak każdego dnia będziemy spożywać batoniki, ciasta, lody czy słone przekąski, bardzo szybko zauważymy zmianę wagi, ale też pogorszenie stanu skóry. Słodycze dostępne w sklepach są silnie przetworzone – posiadają wiele złych tłuszczów, ale też konserwantów. Produkty takie będą bezpośrednio wpływać na wagę – szybko zauważymy jej wzrost. Olbrzymim problemem związanym z nadmiernym spożywaniem słodyczy jest próchnica – obecnie próchnica zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Próchnica dotyka coraz młodsze dzieci, dlatego tak ważne jest nie tylko ograniczanie klasycznych słodyczy, ale też zwrócenie większej uwagi na higienę jamy ustnej.

Domowe wypieki: pieczenie nie jest trudne!

Prostym zastępstwem sklepowych słodyczy są ciasta i wyroby, które samodzielnie możemy przygotować w domu. Tarta z malinami to doskonały przykład prostego wypieku, który nie tylko obłędnie wygląda, ale też rewelacyjnie smakuje. Uproszczeniem może być fakt, że ciasto na tartę można kupić gotowe, co znacząco skróci czas przygotowania tego deseru. W okresie wiosny i lata warto wykorzystywać owoce jako dodatek do domowych ciast. Sprawią one, że klasyczne ciasta kruche czy drożdżowe nabiorą niebanalnego smaku. Szukając zamiennika klasycznego cukru, warto postawić na syrop klonowy, sok z agawy czy też melasę.