Czym jest orteza na opadającą stopę?

Czym jest orteza na opadającą stopę?

0

Zawsze, gdy wystąpi (nawet w niewielkim stopniu) niedowład mięśnia trójgłowego łydki (zakładając przy tym, że mięśnie prostowników są silne, a ich działanie niczym nie zaburzone) pojawiają się problemy ze stabilizacją kończyny. Dla komfortu poruszania się, które jest niezbędne od prawidłowego funkcjonowania trzeba jakoś problem ten rozwiązać. Doskonałym rozwiązaniem dla większości przypadków będą profesjonalnie wykonane ortezy na opadającą stopę.

Ortezy stopowo-goleniowe

Jeśli w przypadku problemów z niedowładem mięśnia trójgłowego łydki, aparat wyprostowy kolana jest w doskonałej kondycji, wówczas do leczenia tego rodzaju schorzenia wystarczyć powinny odpowiednie buty ortopedyczne. Bardzo ważne, aby były wyposażone wysoką cholewę, usztywniany język oraz obcas, który koniecznie wysunięty musi być ku tyłowi. Przy korzystaniu z takiego właśnie obuwia można zyskać nie tylko ograniczenie zgięcia stopy (które w przypadku problemów z niedowładem mięśnia trójgłowego łydki jest działaniem niepożądanym), ale i również obciążenia na nią działającego w wyniku poruszania się.

Ortezy na opadającą stopę

Opadająca stopa jest po prostu niedowładem wiotkim mięśni prostowników stopy. Przy dobrej sile mięśni zginaczy nie dochodzi do paraliżu całej stopy, a jedynie jej częściowego niedowładu, na który doskonałym rozwiązaniem jest wyposażenie się w specjalną ortezę na opadającą stopę. Wówczas nieco utrudniony jest co prawda chód, ale poruszanie się jest możliwe. W przypadku tego rodzaju zaburzeń ruchowej koordynacji należy jak najszybciej wyeliminować niekorzystne dla czynności chodu działania mięśni. Najskuteczniejsze w tym przypadku będzie zablokowanie zgięcia podeszwowego. W założonej na stopie specjalnej ortezie na opadającą stopę w momencie unoszenia stopy od podłoża pobudzane do pracy są nerwy strzałkowe. W momencie zgięcia grzbietowego stopy (które wywołane jest poprzez bodźce elektryczne), dzięki odpowiedniej stymulacji ortezy możliwe jest dużo swobodniejsze przeniesienie kończyny z pozycji zakrocznej w wykroczną, niż w przypadku, gdy orteza nie znajduje się na kontuzjowanej stopie.

Ortezy neurologicznej dolnej kończyny

Jeśli nastąpiła całkowita utrata czucia i kontroli nad poruszaniem ruchomych stawów skokowych, w takim przypadku w ortezie obowiązkowo znaleźć się muszą elementy takie jak:
– wspomagacze pełnego ruchu prostowników stopy;
– wszystkie te, które pozwalają na stworzenie biernej kontroli nad grzbietowym zginaniem stopy w stawie skokowym (tu chodzi przede wszystkim o podjęcie działań zapobiegających zaburzeniom statyczności kończyn dolnych). Więcej informacji znajdziesz na stronie ortezy na opadającą stopę