Czym jest pojazd zastępczy?

Czym jest pojazd zastępczy?

0

O pojeździe zastępczym mówimy najczęściej w przypadku uszkodzenia samochodu nie z naszej winy. Czyli jeśli mamy status poszkodowanego, to mamy możliwość, aby skorzystać z pojazdu zastępczego. I może to być zarówno ciężarowy samochód zastępczy, jak i osobowy samochód zastępczy. Od czego to zależy, jaki pojazd zastępczy nam przysługuje, dowiecie się z dalszej części artykułu. Warto go przeczytać, aby wiedzieć, z jakiego pojazdu można skorzystać korzystając z OC sprawcy.

Jaki pojazd zastępczy mi przysługuje?

Tutaj zasada jest bardzo prosta. Prosta, ale nie wszyscy poszkodowani ją znają. Najczęściej zdają sobie doskonale sprawę z tego, że mogą skorzystać z pojazdu zastępczego. Nie wiedzą jednak, jaki pojazd, jaki samochód zastępczy im przysługuje. Tutaj wszystko opiera się na jednej zasadzie. Może to być samochód tej samej klasy, lub klasy zbliżonej. I tak, jeżeli uszkodzony został samochód ciężarowy, wtedy siłą rzeczy przysługuje nam ciężarowy samochód zastępczy. Natomiast, jeżeli jest to osobowy, wtedy przysługuje nam samochód osobowy, o podobnej klasie.

Czyli, jeśli był to samochód z automatem, zamiast z manualną skrzynią biegów, wtedy takie same auto zastępcze powinien otrzymać poszkodowany.

Ten warunek jest akurat bardzo łatwy do spełnienia. Należy jednak wiedzieć, że to nie jedyna zasada, która określa, jaki samochód zastępczy nam może przysługiwać. Znacznie ważniejszą zasadą, można powiedzieć, że nadrzędną zasadą, jest to, czy otrzymanie samochodu zastępczego jest ekonomicznie uzasadnione. Jeżeli uszkodzeniu uległ pojazd ciężarowy, który służy nam do pracy, wtedy najczęściej nie powinno być większych problemów z uzyskaniem pojazdu zastępczego. Podobnie, jeżeli nasz osobowy samochód służy nam do dojazdów do pracy. Ale w innych przypadkach musimy udowodnić, że pojazd zstępczy jest ekonomicznie uzasadniony.

Jak najlepiej uzyskać ciężarowy samochód zastępczy?

W przypadku uszkodzenia samochodu ciężarowego, to jak szybko uzyskamy ciężarowy samochód zastępczy, ma wpływ na naszą firmę, na nasz przychód. Wydawać by się mogło, że w takim przypadku uzyskanie zastępczego pojazdy jest bardzo proste. Najczęściej tak jest, ale trzeba szczególną uwagę zwrócić na to, aby było to jak najbardziej korzystne dla nas. Wynajmując ciężarowy samochód zastępczy musimy zwracać uwagę na wiele różnych czynników, które mogą sprawić, że nie do końca będzie to opłacalne. Aby tego uniknąć, najlepiej powierzyć cały proces pozyskiwania samochodu zastępczego, wyspecjalizowanej firmie, która tym się zajmuje.  To najbardziej opłacalny sposób.