Jakie łóżko do sypialni wybrać? 

Jakie łóżko do sypialni wybrać? 

0

Nieprzerwany, spokojny sen zapewnia odpowiednią regenerację organizmu i daje energię do codziennego funkcjonowania. Na jego jakość wpływa wiele czynników, takich jak obecność aktywności fizycznej, sposób odżywiania czy ilość stresu. Do ważniejszych aspektów należy także odpowiedni wybór łóżka. Dowiedz się, jakie łóżko do sypialni wybrać i zapewnić sobie wyjątkową wygodę i komfortowy sen. 

Jaki rozmiar łóżka jest najlepszy?

Urządzając wnętrze sypialni i decydując się na zakup łóżka, na samym początku warto ustalić, jakie wymiary powinno ono posiadać. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę:

  • wielkość pomieszczenia,
  • liczbę osób, korzystających z mebla.

Rozmiar pokoju

Mniejsze wnętrza ograniczają dowolność sposobu umeblowania, dlatego przed wstawieniem mebli do pomieszczenia, należy dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń. Warto też pamiętać, że oprócz łóżka, w sypialni znajdą się inne meble, takie jak szafa czy chociażby stolik nocny. Dobrym sposobem jest rozplanowanie umeblowania na kartce papieru, uwzględniając wszystkie wymiary. Dzięki temu uniknie się ewentualnych błędów i pomyłek. Większe przestrzenie zapewniają większą swobodę i można zdecydować się na wielkość, która najbardziej odpowiada przyszłym użytkownikom. 

Liczba osób

Ważna jest także liczba osób, która będzie korzystać z łóżka. Dla jednej osoby najczęściej wybiera się materac o szerokości co najmniej 80 cm, w przypadku dwóch – 140 cm. Dostępne są także specjalne modele dziecięce dla najmłodszych domowników. Warto pamiętać, że wraz z wielkością rozmiaru łóżka, zwiększa się wygoda i komfort jego użytkowania. Najbardziej klasyczna i najczęściej spotykana długość łóżka wynosi 200 cm. W przypadku wysokości należy uwzględnić aspekty fizyczne osób korzystających z mebla. Niektórzy zmagają się z problemami kręgosłupa czy kolan, co uniemożliwia wybór niskiego łóżka. Optymalną wysokością jest 70 cm. 

Wezgłowie łóżka – jakie wybrać?

Wezgłowie to przedłużona ściana łóżka, na której można oprzeć plecy lub ułożyć poduszkę. Zapewnia to jeszcze większy komfort użytkowania mebla. Zagłówek powinien być miękki i wygodny. Można zdecydować się na łóżka, które posiadają wbudowane wezgłowia lub samodzielnie zamontować dodatkowy element. Jest to także dekoracyjna część łóżka, która stanowi najbardziej widoczną część mebla. Warto wybrać wezgłowie, które najbardziej pasuje do wystroju całego wnętrza. Najczęściej wybiera się zagłówki:

  • pikowane,
  • modułowe,
  • drewniane,
  • materiałowe.

Wezgłowie jest elementem dodatkowym łóżka i nie jest w sypialni obowiązkowe. Jego wybór zapewnia jednak rewelacyjny efekt i znacznie zwiększą wygodę użytkowania łóżka. Zagłówek przydaje się podczas czytania książek czy oglądania filmów w łóżku, tworząc miękkie oparcie. 

Jaki materac wybrać? 

Odpowiedni materac nie powinien być ani za miękki, ani za twardy. Jego rodzaj należy dopasować do konkretnej osoby, biorąc pod uwagę jej budowę ciała. Uwzględniając materiał wykorzystany do produkcji, wyróżnia się trzy typy materacy:

  • materac lateksowy,
  • materac sprężynowy,
  • materac piankowy.

Bardzo popularne są elastyczne materace piankowe, które posiadają funkcję dopasowania do krzywizn kręgosłupa. Zapewnia to prawidłowe wgłębianie się ramion oraz bioder podczas snu. 

Gdzie kupić łóżko? 

Łóżko to jeden z najczęściej używanych mebli w domu. Korzysta się z niego codziennie, dlatego warto dokładnie przemyśleć jego zakup. Dobra inwestycja wpływa korzystnie na lepszy komfort snu oraz odpowiednią postawę ciała w czasie odpoczynku. Należy wybierać sprawdzone produkty, wysokiej jakości, które znajdują się w prestiżowych sklepach. Jednym z nich jest Centrum Meblowe Dobrodzień. Dodatkowo można liczyć na wsparcie ekspertów, którzy doradzą i pomogą wybrać najbardziej odpowiedni produkt.