Praca za granicą – pamiętajmy o sprawach urzędowych i podatkowych!

Praca za granicą – pamiętajmy o sprawach urzędowych i podatkowych!

0

Wyjazd do pracy za granicę nie jest w Polsce niczym nowym – po wielkiej fali emigracji do UK czy Niemiec 15 lat temu dzisiaj znowu widzimy tendencje zwyżkowe odsetka osób decydujących się na ten krok. Dlaczego tak wielu pragnie wyjechać za granicę? Jakiej pracy się podejmują? O czym sami musimy pamiętać decydując się na taki krok?

Powody podejmowania pracy za granicą

Praca za granicą kusząca jest przede wszystkim dla osób tuż przed studiami lub w ich trakcie, kiedy do dyspozycji mamy 3 miesiące wolnego od zajęć. W tym czasie bez trudu możliwe jest wyjechanie za granicę i dorobienie np. podczas zbiorów sezonowych. Taka praca jest idealna dla młodych osób, gdyż zbiory trwają głównie rano i do południa, później jest czas na zwiedzanie. Drugi rodzaj pracownika to ludzie o ustatkowanej pozycji zawodowej, którzy decydują się na pracę za granicą głównie z powodu chęci zdobycia dodatkowego doświadczenia, jak również wyższych zarobków. Zazwyczaj taka decyzja wiąże się z przeprowadzką na stałe i życiem za granicą. Dla wielu osób to kuszące doświadczenie, które traktują w kategorii przygody. Życie za granicą i praca tam to jednak przede wszystkim konieczność odnalezienia się w nowych warunkach oraz sprostanie obowiązkom obywatela. O czym koniecznie musimy pamiętać?

Podatki i sprawy administracyjne

Podejmując się pracy za granicą musimy nie tylko znaleźć sobie mieszkanie, ale zadbać o kartę stałego pobytu (dla krajów poza UE), ubezpieczenie, płacenie podatków. Ten ostatni aspekt przeraża wielu Polaków. Rozliczając podatek z Niemiec pamiętajmy o tym, że często będzie przysługiwał nam zwrot! W rozliczeniu może pomóc nam wyspecjalizowane biuro doradcze, np. zwrot-podatkow.pl. Wiele osób po rozliczeniu podatku otrzymuje spory zwrot – warto o tym pamiętać, również po powrocie do Polski. Wiele krajów umożliwia podatnikom rozliczenie się przez internet.