Renowacja zabytków – studia i praca

Renowacja zabytków – studia i praca

0

Wiele osób, nie tylko maturzystów, zastanawia się, jaka jest ich życiowa droga, na jakie studia naprawdę warto pójść. Część z tych osób zastanawia się nad renowacją zabytków. Skuszeni filmami przygodowymi, uważamy bowiem ten kierunek za szczególnie interesujący. Warto jednak powiedzieć, jaka jest rzeczywistość.

Dla kogo będą to najlepsze studia?

Przede wszystkim dla kogo będzie najlepsza renowacja zabytków? Osoby idące na ten kierunek muszą na pewno posiadać zdolności plastyczne. Oczywiście – nie muszą być od razu artystami, jednak zdolności manualne są wskazane. Trzeba bowiem mieć świadomość, że renowacja zabytków zazwyczaj jest na Akademiach Sztuk Pięknych, tylko Toruń i jego uniwersytet stanowią wyjątki.

Jednak same zdolności plastyczne nie wystarczą. Trzeba jednak interesować się sztuką, a w szczególności jej historią oraz trochę także historią ogólną. Żeby być dobrym konserwatorem zabytków trzeba także cechować się cierpliwością, wrażliwością na piękno.

Jak wyglądają studia z renowacji zabytków?

Trzeba przede wszystkim powiedzieć, że studia te znajdują się na dość szczególnej granicy pomiędzy sztukami pięknymi a nauką. Z jednej bowiem strony mamy przedmioty artystyczne oraz uczymy się wszystkich technik i technologii renowacji zabytków. Z drugiej zaś strony mamy także przedmioty związane z historią sztuki, historią ogólną…

Warto zaznaczyć, że nie są to wcale takie proste studia. Każdy konserwator sztuki musi bowiem umieć rozróżnić podrobione dzieło od prawdziwego. Co więcej musi umieć nieraz naśladować styl wielu różnych artystów.

Co po studiach – jaka praca?

Czy jednak praca po takich studiach będzie fascynująca? Na pewno musimy tu zapomnieć o wyjątkowych przygodach Indiany Jonesa czy bohaterów Kodu da Vinci. Raczej nie będą nas ścigać mumie, ani nie odkryjemy zapomnianego dawno grobu. Co zupełnie nie oznacza, że praca po renowacji zabytków będzie nudna!

Przede wszystkim bowiem możemy pracować w muzeach czy pracowniach konserwatorskich. Dalej – kiedy archeolodzy skończą kopać, często przychodzi właśnie czas na konserwatorów sztuki. Oczywiście można pracować także w przeróżnych instytucjach rządowych zajmujących się dobrami kultury. Co więcej możemy pracować jako lokalni konserwatorzy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków