Skąd bierze się szpat u koni?

Skąd bierze się szpat u koni?

0

Szpat jest często spotykaną chorobą zwyrodnieniową dotykającą konie. Pojawienie się problemów zwyrodnieniowych jest dla wierzchowca źródłem bólu i może wykluczyć go z pracy. Jakie są przyczyny powstawania nieprawidłowości? Jak leczy się szpat u koni? Sprawdź!

Szpat u koni – krótka charakterystyka choroby

Szpat u koni jest zwyrodnieniem powodującym nieprawidłową postawę kończyn. Dochodzi do niego na skutek zapalenia stawu, Jego objawem jest odchylenie osi pęcin od pionu do wewnątrz.  Rotacja może obejmować całą kończynę lub tylko pęciny. Postępujące zmiany mogą wywołać  deformację stawu, zrastanie się kości kończyny, uszkodzenie chrząstki stawowej, a nawet unieruchomienie stawu uniemożliwiające zwierzęciu poruszanie się. Szpat może dotknąć każdego konia, jednak niepokojące symptomy najczęściej obserwowane są u zwierząt ośmioletnich i starszych, szczególnie poddawanych intensywnym treningom. Czasami szpat pojawia się u młodych przedstawicieli gatunku.

Przyczyny schorzenia

Szpat może rozwinąć się na skutek wielu czynników. Eksperci wymieniają wśród nich między innymi nieprawidłowe kucie, nadmierny wysiłek (zwłaszcza w młodym wieku), błędy żywieniowe, nieprawidłową postawę prowadzącą do przeciążeń, urazy mechaniczne w obrębie kończyn (na przykład w wyniku kopnięcia albo wypadku) i wady wrodzone.

Diagnoza i leczenie szpatu

Diagnostyka szpatu opiera się przede wszystkim na scyntygrafii i wykonaniu zdjęcia RTG pokazującego rozmiary i stopień zaawansowania choroby. Leczenie zmian zwyrodnieniowych jest długotrwałym procesem. W pierwszej kolejności weterynarz dąży do wyleczenia stanu zapalnego i zmniejszenia odczuwanego przez konia bólu. Do najpopularniejszych sposobów leczenia zaliczamy kucie ortopedyczne odciążające stawy, iniekcyjne podawanie kwasu hialuronowego i innych środków, terapię falami uderzeniowymi i zabiegi chirurgiczne. Zwierzętom podaje się również leki przeciwbólowe.