Usuwanie blizn potrądzikowych – czy laser sprawi, że znikną?

Usuwanie blizn potrądzikowych – czy laser sprawi, że znikną?

0

Blizny potrądzikowe to niezwykle szpecące defekty, których każdy pragnie się pozbyć. Sprawdź, na czym polega laserowe usuwanie blizn.

Usuwanie blizn potrądzikowych – czy laser sprawi, że znikną?

Blizny potrądzikowe to szpecące zmiany skórne, występujące głównie na twarzy, które w wielu przypadkach wpływają negatywnie na samoocenę i pewność siebie. Jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z tym problemem jest laseroterapia. Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych pozwala na znaczną redukcję tych zmian skórnych, a w wielu przypadkach sprawia, że stają się one niewidoczne. Wyjaśniamy, na czym polega laserowy zabieg na blizny po trądziku.

Jak powstają blizny po trądziku?

Blizny potrądzikowe to rodzaj blizn zanikowych (atroficznych). Ich przyczyną jest uszkodzenie skóry właściwej na skutek stanu zapalnego wywołanego trądzikiem. Uszkodzone fragmenty zastępowane są tkanką łączną włóknistą. Blizny potrądzikowe występują pod postacią wgłębień i nierówności. Dodatkowo często towarzyszą im pozapalne przebarwienia skóry.

Blizny potrądzikowe dotyczą najczęściej pacjentów, którzy zaniechali leczenia zmian trądzikowych lub przeszli niewłaściwe leczenie. Samodzielne usuwanie zmian, ich „wyciskanie”, także zwiększa ryzyko powstania w przyszłości szpecących blizn.

Na czym polega laserowe usuwanie blizn?

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych możliwe jest przy pomocy kilku różnych laserów. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy m.in. od wielkości blizn, ich głębokości oraz liczby. Decyzję o tym, jaki laser na blizny potrądzikowe zastosować, podejmuje lekarz medycyny estetycznej. Specjaliści z katowickiej Kliniki Miracki wykonują zabiegi na blizny m.in. przy pomocy lasera Harmony Alma Ipixel. Jest to urządzenie, działające w technologii frakcyjnej w trybie ablacyjnym, co oznacza, że powoduje naruszenie zewnętrznej warstwy naskórka, prowadząc do efektu głębokiego złuszczenia.

Zabieg laserem frakcyjnym ablacyjnym działa poprzesz uszkadzanie niewielkich skrawków skóry wokół blizny. Energia lasera frakcyjnego powoduje koagulację białek i odparowanie wody. W ten sposób światło lasera wywołuje liczne uszkodzenia w głębokich warstwach skóry. Tkanka bliznowata zastępowana jest nową, zdrową tkanką. To pobudza komórki do produkcji kolagenu i elastyny. W procesie gojenia skóra staje się gładsza. Następuje regeneracja skóry, a blizny potrądzikowe z czasem ulegają spłyceniu.

Czy całkowite usunięcie blizn potrądzikowych jest możliwe?

Laser na blizny potrądzikowe uznawany jest za jedną z najskuteczniejszych metod usuwania tego rodzaju zmian skórnych. Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Specjaliści zalecają zwykle od 3 do 6 sesji. Procesy regeneracyjne zainicjowane podczas laseroterapii zachodzą stopniowo, zatem pełne efekty zabiegu są widoczne dopiero po 2-3 miesiącach.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych przynosi najlepsze rezultaty, gdy jest przeprowadzone jak najszybciej po zagojeniu się stanu zapalnego skóry. Wówczas można liczyć na całkowite ich usunięcie. Wraz z upływem czasu blizny stają się twardsze i bardziej oporne na działanie lasera. Zbyt długie zwlekanie z podjęciem decyzji o zabiegu może spowodować, że usuwanie blizn laserem nie przyniesie pełnych efektów – ślady po trądziku staną się mniej widoczne, ale nie znikną zupełnie.

Im starsze blizny, tym więcej zabiegów potrzeba do ich usunięcia. Podczas gdy płytkie i świeże blizny mogą zmniejszyć się już po jednym zabiegu, poważniejsze zmiany zwykle wymagają tygodni, miesięcy, a nawet lat leczenia, aby stały się niewidoczne. Spektakularne efekty, jakie można osiągnąć po laserowym usuwaniu blizn potrądzikowych, zdecydowanie warte są nawet tak długiego czasu oczekiwania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o laserowym usuwaniu blizn potrądzikowych, skontaktuj się ze specjalistami z katowickiej Kliniki Miracki

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/