Wanny prostokątne – z czego mogą być wykonane?

Wanny prostokątne – z czego mogą być wykonane?

0

Jeśli chodzi o wystrój łazienek, to wanny prostokątne są prawdziwą klasyką, choć sprawdzają się także w aranżacjach nowoczesnych.

Niezawodne wanny prostokątne

Są to modele, które idealnie komponują się naprawdę w każdym łazienkowym wnętrzu. Do tego pozwalają na dowolne obudowanie wanny, co jest niezwykle istotne ze względu ma mnogość stylizacji jaka może pojawić się w łazience. Wanny prostokątne, dzięki swej prostej budowie nadają łazience elegancji. Jeśli chodzi o ich wymiary, to te najbardziej standardowe wynoszą :140, 150, 160 i 170 centymetrów długości na 70 lub 80 centymetrów szerokości. Oczywiście to nie oznacza, że są takie same: mogą bowiem różnić się kształtem wewnątrz obrysu wanny, głębokością, a także pojemnością.

Warto zaznaczyć, że dla osoby, która ma mniej więcej 170 cm wzrostu, powinna być wygodna wanna mająca 150 centymetrów długości. Głębokość wanien może być dość różnorodna, wahając się zazwyczaj od 38 do 50 centymetrów. Wybierając wannę prostokątną należy zwrócić uwagę na to, że wysokość i głębokość wanny to nie jest ten sam parametr. Za wysokość może bowiem odpowiadać wysokość stelaża albo nóżek.

Wanny prostokątne – materiał wykonania

Najczęściej na rynku spotkać można wanny metalowe lub akrylowe. Zdarzają się jednak także wanny żeliwne lub z tworzyw sztucznych. Każda z tych wanien charakteryzuje się trochę innymi cechami. I tak:

1. Wanny metalowe. Inaczej nazywane blaszanymi, stalowymi lub emaliowanymi. Do ich zalet można zaliczyć to, że nie są one drogie, a pokrywającą je emalię da się łatwo wyczyścić (aż do efektu błysku). Natomiast wśród wad można wymienić to, że trochę szybciej stygnie w nich woda, a emalia może się obić (tworząc czarne odpryski, które trudno zamalować). Trzeba wziąć pod uwagę także to, że dość głośno odbija się od nich woda i są zimne pod plecami (kiedy się w nich leży).

2. Wanny akrylowe. Są one dość wytrzymałe, lekkie, nie żółkną i dobrze trzymają temperaturę wody. Wanny te są cieplejsze w dotyku od tych metalowych oraz ciszej odbijają wodę. Można w nich zainstalować hydromasaż. Jednak mogą się rysować (rysy usuwa się wtedy specjalnymi środkami).

3. Wanny żeliwne. Najdroższe z tutaj prezentowanych. Są bardzo wytrzymałe, ale dość rzadko produkowane. Najczęściej można spotkać je w łazienkach aranżowanych na styl retro. Ich właściwości są zbliżone do wanien emaliowanych.

4. Wanny z tworzywa. Mają właściwości podobne do wanien akrylowych, a są od nich tańsze. Do wad można jednak zaliczyć małą odporność na uderzenia.
Wybór materiału z jakiego zostanie wykonana wanna prostokątna, zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji przyszłego właściciela.

Więcej informacji znajdziesz na stronie 1lazienka.pl/category/wanny-prostokatne.