Co to znaczy, że produkty są BIO?

Co to znaczy, że produkty są BIO?

0

W handlu funkcjonuje obecnie coraz większa ilość produktów określanych jako BIO, ECO, albo produkty organiczne. W zasadzie, można powiedzieć, że powstał już cały nowy sektor przemysłu spożywczego, który zajmuje się dostarczaniem tego rodzaju produktów. Określenia te są wszechobecne, ale wciąż nie wszyscy wiedzą co one w zasadzie oznaczają.

Czym są produkty organiczne?

Niejeden producent zdrowej żywności kusi swoich klientów oznaczeniami typu BIO, albo ECO, na opakowaniach swoich produktów. Według przepisów Unii Europejskiej, oznaczenia takie przysługują wyłącznie produktom posiadającym odpowiedni certyfikat. Skróty te oznaczają to samo, a ich wariacje stosowane są przez producentów wyłącznie jako chwyt reklamowy.

Najkrócej mówiąc – produkty BIO to produkty, których cały proces produkcyjny przeprowadzony został w sposób nieszkodliwy dla środowiska i nie mają w składzie substancji szkodliwych dla konsumentów (oczywiście kwestia nieszkodliwości dla zdrowia jest o wiele bardziej złożona). Oznacza to, że cały proces – od uprawy, czy hodowli, przez transport i przetwarzanie, aż popakowanie produktów, musi być przeprowadzony w sposób dla środowiska neutralny. Czy tak faktycznie jest?

Produkty ekologiczne i ich wpływ na środowisko

Znajdujące się w działach ze zdrową żywnością produkty, opatrzone oznaczeniami typu BIO, czy ECO, a jednocześnie zapakowane w kilka warstw plastiku, to widok, który zastanowił niejednego klienta sklepów spożywczych. Zachęca to do refleksji na temat faktycznej nieszkodliwości dla środowiska naturalnego tego typu produktów.

Unijne regulacje nie zawsze są konsekwentne. Z jednej strony certyfikat oznaczający zdrową i nieszkodliwą dla środowiska żywność faktycznie mówi sporo o jej składzie i metodach produkcji. Z drugiej jednak strony, należy jednaka pamiętać, że certyfikat taki mówi wyłącznie o dostosowaniu procesu produkcyjnego do określonych norm, a nie o faktycznej ich sensowności. Jeśli normy te, nic nie mówią na przykład o rodzaju opakowania, w jakim przechowywany ma być dany produkt – decyzję podejmuje producent zdrowej żywności. Tak więc możliwa jest sprzedaż certyfikowanej zdrowej i ekologicznej żywności w opakowaniach, które bynajmniej takie nie są.

Do tyczy to również wielu innych aspektów procesu produkcyjnego, jak na przykład użyte środki transportu, czy szerszy wpływ danej uprawy na środowisko naturalne, o czym producenci zdrowej żywności również powinni pamiętać.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Vitapol