Badanie holterem – jak wygląda?

Badanie holterem – jak wygląda?

0

Przed pierwszym przystąpieniem do badania holterem często pojawiają się rozmaite niejasności i wątpliwości wynikające braku wiedzy w tym zakresie. Warto zatem wcześniej zapoznać się z ogólnymi informacjami dotyczącymi pomiaru, jego przebiegu i czasu trwania.

Na czym polega badanie?

Holter ciśnieniowy (z ang. w skrócie ABPM) należy do najpowszechniej przeprowadzanych testów kardiologicznych. Obecnie coraz więcej lekarzy zaleca to badanie, polegające na dobowym, automatycznym pomiarze ciśnienia krwi pacjenta. Wszystko to dokonuje się dzięki niewielkiemu urządzeniu, które chory ma podpięty w okolicach nadgarstka.

Dzięki temu, że sprzęt zapisuje wyniki, lekarze po ich odczytaniu mogą dokładnie określić stan pacjenta, u którego występowały wcześniej objawy związane z pracą serca i naczyń krwionośnych. Daje to ogromną szansę na wykrycie lub zapobieganie pojawieniu się wielu zagrażających życiu chorób układu krążenia. Holter ciśnieniowy wskazany jest również u osób, u których zdiagnozowano już nieprawidłowości . Są to m.in. osoby po zawałach, chorujący na miażdżycę czy arytmię.

Holter – ile trwa i jak przebiega badanie?

Badanie holterem ciśnieniowym najczęściej trwa dobę. Pacjent przez ten czas powinien zachowywać się zupełnie normalnie i wykonywać to, co robi zazwyczaj – poza pewnymi wyjątkami, o których powiemy później. Badanie nie boli, a pacjent dość szybko przyzwyczaja się do podpiętego aparatu, przestając go zauważać.

W ciągu kilkudziesięciu godzin sprzęt rejestruje wartość ciśnienia w regularnych odstępach czasowych – zwykle co 15, 30 lub 60 minut. Pomiar trwa nie tylko w dzień, ale również wtedy, gdy pacjent śpi. Pozwala to wykryć nadciśnienie tętnicze występujące jedynie w porach nocnych.

Przygotowania i porady

Holter ciśnieniowy nie wymaga większych przygotowań. Pacjent musi udać się do np. przychodni, gdzie zostanie mu przypięte urządzenie. Potem może wrócić do domu, pracy i innych czynności. Ważne, by chory zapisywał godzinowo, co robi, dzięki czemu będzie można dokonać zestawienia wyników z aktywnością.

Przed rozpoczęciem badania warto wygodnie się ubrać, tzn. założyć odzież z krótkim rękawem. Ułatwi to prawidłowe zamontowanie holtera. W czasie badania trzeba zwrócić uwagę na to, by sprzęt nie miał kontaktu z wilgocią. Niewskazane jest też prowadzenie pojazdów.