Łysienie u dzieci – czym jest i jak je leczyć?

Łysienie u dzieci – czym jest i jak je leczyć?

0

Problem łysienia kojarzony jest przede wszystkim z osobami starszymi, w podeszłym wieku. Z tego też powodu rodzice i opiekunowie dzieci, u których pojawiło się przerzedzenie włosów, wprawia tych dorosłych w duże zaniepokojenie. Zrozumienie przyczyn łysienia u dziecka, jak i sposobów jego leczenia jest kluczowe dla poprawy ogólnej kondycji zdrowotnej i psychicznej, oraz wyglądu młodego pacjenta. Czym jest łysienie u dzieci? Jakie metody rekomendują lekarze specjalizujący się w leczeniu tej przypadłości u najmłodszych?

Czym jest łysienie u dzieci? Najczęstsze przyczyny

Statystycznie wypadanie włosów u zdrowego człowieka wiąże się z utratą stu sztuk włosów dziennie. Ta ilość, mimo iż wydaje się dosyć duża, to w rzeczywistości etap kończący cykl wzrostu włosa. Mowa tutaj o utracie włosów nie tylko z głowy, ale i z innych partii ciała. W zależności od tego, co stanowi główną przyczynę, możliwe jest skorzystanie z pomocy dietetyka, badań trychologicznych, wsparcia lekarza specjalizującego się w leczeniu konkretnego powodu zachorowania, a nawet z konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej.

Niedobory witamin i składników odżywczych

Jednym z powodów widocznego przerzedzenia włosów u dziecka są niedobory witamin i składników mineralnych. Główne składniki, które mogą mieć wpływ na omawiane zjawisko, to brak odpowiedniej ilości biotyny, cynku i żelaza. Składniki te mają bezpośredni znaczenie dla kondycji włosów.

Choroby skóry i głowy

Kolejną przyczyną wypadania włosów u dzieci mogą być choroby skóry i głowy. Jedną z najczęściej wymienianych jest grzybica wywołująca stan zapalny, który powoduje powstawanie nieestetycznych strupów na skórze i wydzieliny.

 

Należy także wspomnieć o łojotokowym zapaleniu skóry głowy, które przejawia się niewłaściwą pracą gruczołów łojowych i rozwojem bakterii przyczyniających się do pogorszenia stanu skóry. To natomiast skutkuje nieprawidłowym wzrostem włosów i ich wypadaniem.

Trichotillomania

Inny problem, znany jako trichotillomania, to przypadek, w którym dziecko pociąga sobie włosy na głowie, wyrywa je, uszkadza ich strukturę mechanicznie, co przyspiesza ich wypadanie.

Łysienie telogenowe i plackowate

Do powszechnie spotykanych przyczyn łysienia zalicza się także łysienie telogenowe. Włos, który przechodzi przez kolejne fazy cyklu, szybciej przechodzi w fazę wypadania, skracając tym samem fazę jego wzrostu. Problem ten może mieć związek z niedoborami witamin, zaburzeniami na tle hormonalnym, nadmiernym stresem doświadczanym przez dziecko, czy chorobami zakaźnymi, których przebieg związany jest z występowaniem wysokiej temperatury.

 

Jeśli natomiast chodzi o łysienie plackowate, ma związek w pojawianiem się przewlekłego stanu zapalnego mieszków włosowych, co może prowadzić do miejscowego wypadania włosów, jak i całkowitego wyłysienia — nie tylko na skórze głowy, ale i na całym ciele.

Leczenie łysienia — na czym polega?

Dobór leczenia zależy przede wszystkim od przyczyny występowania tego zjawiska u dziecka. Jeżeli wykonane badania trychologiczne i laboratoryjne wskazują na osłabienie włosów wynikające z niedoborów witamin, konieczne będzie urozmaicenie diety, czy wprowadzenie suplementacji.

 

W przypadku trichotillomani niezbędne jest rozpoczęcie psychoterapii, gdyż najczęściej to zaburzenie wynika z nadmiernego stresu u dziecka, a czasem po prostu z nudy i złych, błędnych nawyków i przyzwyczajeń.

 

Jeżeli przyczyną wypadania włosów są choroby genetyczne, autoimmunologiczne lub grzybicze, lekarz zarekomenduje zastosowanie odpowiednich leków, środków aplikowanych miejscowo o działaniu przeciwzapalnym lub zabiegów medycyny estetycznej, jak np. światłoterapia.

 

Podstawowe badania, które mogą zostać zlecone przez lekarza, to morfologia krwi, TSH, fT4, poziom żelaza, stężenie ferrytyny, OB, CRP oraz klasyczne badanie trichoskopem.

 

Jeśli u dziecka zauważyłeś niepokojące objawy wypadania włosów i ich przerzedzenia, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi i zapytać o dostępne metody leczenia.