Rydze w marynacie – wyjątkowy przysmak

Rydze w marynacie – wyjątkowy przysmak

0

„Rudy, rudy, rudy rydz, lepszy niż maślaczek” śpiewała Helena Majdaniec. Mleczaj rydz urósł w Polsce do rangi symbolu. Uchodzi on za najsmaczniejszego grzyba i najbardziej szlachetnego. Najbardziej popularną formą podawania stanowią rydze marynowane, które są wręcz królewskim przysmakiem na świątecznym stole.

Wygląd rydza

Rydz to grzyb blaszkowy, jadalny, o bardzo wysokich walorach smakowych. Ma on intensywnie czerwony lub pomarańczowy kapelusz, na którym dostrzegalne są ciemne pręgi. Trzonek rydza zwęża się i jest niezwykle kruchy. Można także dostrzec na nim cętkowane wyżłobienia. Przeciętnie, średnica kapelusza wynosi dziesięć centymetrów. Rydz to grzyb, który rośnie głównie w lesie świerkowym. Czasami można go zauważyć w pobliżu sosen.

Możliwość pomyłki

Rydze to bardzo smaczne grzyby, które zyskały ogromną popularność i wręcz rangę narodowego przysmaku. Przy ich zbieraniu należy jednak mocno uważać. Są one bardzo podobne do tzw. mleczaja modrzewiowego, który należy do grzybów trujących. Przy zbieraniu rydzów warto zatem sprawdzić kruchość ich nóżki oraz czy blaszki po dotknięciu stają się zielone. To są właśnie najbardziej charakterystyczne cechy, które odróżniają rydza od mleczaja modrzewiowego.

Jak podawać rydze?

Rydze można podawać na wiele sposobów. Nie nadają się one jedynie do suszenia. Idealnie nadają się za to na zalewę. Rydze marynowane są niezwykle smaczne, a co ważne, można je przyrządzać na wiele sposobów. Najbardziej tradycyjną formą marynowanych rydzów jest wykonanie ich w zalewie wodno-octowej. Używa się w tym celu octu spirytusowego. Do zalewy dodaje się cukru, soli, pieprzu i liści laurowych. Rydze marnowane można przyrządzić także z dodatkiem miodu i goździków. Zyskują one wtedy słodki posmak. Spotykane są także rydze w zalewie octowej z dodatkiem pomidorów.

Sposób przygotowania

Rydze marynowane wymagają przygotowania zalewy, którą należy zmieszać z grzybami. Ważne jest, by w pierwszym etapie po zakręceniu słoika, pozostawić go odwróconego do góry dnem na ok. 15 minut. Warto także przykryć słoiczek ściereczką. Kiedy zalewa ostygnie, słoik można ustawić w normalnej pozycji. Teraz należy uzbroić się w cierpliwość. Proces marynowania będzie przebiegał ok. miesiąca.

Rydze marynowane kupisz w sklepie Vitapol