Ubezpieczenie samochodu – podstawowe informacje dla kierowców

Ubezpieczenie samochodu – podstawowe informacje dla kierowców

0

Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi być ubezpieczony. Jaką polisę musisz, a jaką możesz wykupić? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Sprawdź!

Podstawowe ubezpieczenie samochodu

OC to jedyna obowiązkowa polisa komunikacyjna. O jej zakupie musi pamiętać każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Dzięki ubezpieczeniom każdy uczestnik ruchu drogowego może otrzymać rekompensatę za szkody osobowe i materialne poniesione w wypadku lub kolizji. Zakres OC określa ustawa. Mimo tego ceny usług poszczególnych towarzystw są mocno zróżnicowane. Składki wyliczane są na podstawie wielu zmiennych, między innymi modelu i marki samochodu, roku jego produkcji, przebiegu, pojemności i mocy, a także wieku i doświadczenia kierowcy.

Ubezpieczenie samochodu obowiązuje przez rok. Po tym okresie musisz opłacić kolejną składkę albo wypowiedzieć umowę, a następnie znaleźć inną, odpowiadającą Ci ofertę. Pamiętaj o tym, że między polisami nie może być żadnej luki. Nawet jednodniowa przerwa będzie miała poważne konsekwencje finansowe.

Dodatkowa ochrona

Chcesz czuć się pewnie w każdej sytuacji? Spędzasz w trasie dużo czasu? W takim razie przygotuj się na każdą niespodziewaną sytuację! Podstawowa polisa OC może zostać poszerzona o dodatkową ochronę. Znaczna część kierowców decyduje się na kupno AC – polisy chroniącej przed konsekwencjami kradzieży, uszkodzenia i całkowitego zniszczenia mienia na skutek czynników zewnętrznych, aktów wandalizmu, działania sił natury. Inną polisą, której zakup warto rozważyć, jest assistance. Dzięki polisie żadna usterka techniczna nie wyprowadzi Cię z równowagi. Jeśli samochód odmówi posłuszeństwa albo nawet zabraknie Ci paliwa, będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela.