Ciągnik low-deck   

Ciągnik low-deck  

0

Istnieją różnorodne typy samochodów ciężarowych, których zadaniem jest bezpieczne i sprawne doprowadzenie towarów z punktu A do punktu B. Jedne z nich to tradycyjne ciągniki siodłowe, inne to samochody z specjalistycznymi naczepami, a jeszcze inne to miejskie samochody dostawcze. Jednak ciekawą grupą jest również siodłowy ciągnik low-deck. Czym jest i jakie cechy odróżniają go od tradycyjnych ciągników siodłowych?

Ciągnik low-deck – cechy charakterystyczne

 

Ciągnik low-deck jest specjalnie dostosowanym ciągnikiem, do którego dobiera się również specjalnie przetworzone naczepy. Wszystko robione jest z myślą o uzyskaniu optymalnych parametrów przewozowych i przetransportowaniu największej ilości materiałów najmniejszym kosztem. Ciągnik low-deck posiada specjalnie obniżone siodło co wiąże się również z obniżeniem naczepy. Dzięki temu może ona zejść jeszcze niżej robiąc miejsce dla jeszcze większe ilości materiałów. Łatwo sobie wyobrazić, że im więcej materiałów tym dana firma może zrobić mniej kursów zaoszczędzając na czasie i pieniądzach wydanych na zatrudnienie kierowcy oraz przede wszystkim drogocenne paliwo.

 

Jednak obniżenie siodła ma również swoją cenę. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być jasne i klarowne. Jednak jeżeli przyjrzy się temu z bliska rzeczywistość nie jest już tak kolorowa. Przede wszystkim tak przygotowany ciągnik siodłowy posiada mniejsze opony, a co za tym idzie ich powierzchnia styku z asfaltem jest o wiele częstsza niż w przypadku większych opon. W wyniku tego szybciej się zużywają. Ponadto z reguły kierowcy wolą jeździć tradycyjnymi ciężarówkami. Ciągnik low-deck ze względu na mniejsze opony jest mniej stabilny czy trudniejszy w manewrowaniu nie mówiąc już o przejechaniu przez wyższe krawężniki.

 

Podsumowanie

 

Jak widać ciągnik low-deck ma swoje wady i zalety. Jedni go uwielbiają, a drudzy twierdzą, że nie jest to trafiona inwestycja. Prawda jak zwykle – leży gdzieś po środku. Zapewne każdy musi spróbować tego na własnej skórze i przekonać się czy ciągnik low-deck jest dla niego.